Siirry suoraan sisältöön

Metsäpeliluola SciFesteillä Joensuussa

Olemme mukana toukokuun puolessa välissä Joensuussa järjestettävässä SciFest Joensuu -tiedetapahtumassa!

Pilke-logo

Metsäpeliluola vierailee Joensuussa 10. kertaa järjestettävässä SciFesteillä toukokuun 12.-14. päivä. SciFestien teemana on tänä vuonna "Pallo riittää!".

Vierailu on osa Pilke360-hanketta. Torstaina ja perjantaina järjestettäviin Metsäpeliluola-työpajoihin ilmoittautuminen alkaa tämän kuun puolenvälin tienoilla. Työpajat on suunnattu 1.-9. -luokkalaisille. Työpajoihin voi ilmoittautua SciFestin sivustolla. Lauantaina peliluolaan on kaikille SciFesteillä kävijöille vapaa pääsy.

Aukioloajat:
to-pe klo 9-17
la klo 10-15

Torstaina järjestetään myös metsäbiotalous-teemainen tiedeluento. Itä-Suomen yliopiston professori Jyrki Kangas esittelee aihetta Suomen kasvava metsäbiotalous ja metsien käytön kestävyys. Tilaisuus järjestetään klo 15-16 Ranka-auditoriossa. 

SciFestit on kaikille maksuton tapahtuma!

Nähdään Joensuussa!